Přípojky

Co vše je potřeba, když chci odebírat vodu z vodovodu pro veřejnou potřebu a odvádět odpadní vody veřejnou kanalizací?

 

Jak získat potřebné podklady

Žadatel prostřednictvím Vyjadřovacího portálu požádá o technický podklad pro projekt vodovodní/ kanalizační přípojky, VODÁRNA PLZEŇ a. s. na základě této žádosti stanoví základní podmínky pro zpracování projektu přípojky. V technickém podkladu určí místo napojení na vodovod nebo kanalizaci, umístění vodoměru na vodovodní přípojce či umístění revizní šachty na přípojce kanalizační a případně další informace. Technický podklad pro projekt bude následně žadateli odeslán elektronicky. Pokud přípojku nelze z nějakého důvodu zřídit (vyčerpaná kapacita sítě nebo jiná technická překážka), bude v technickém podkladu pro projekt tato informace uvedena se zdůvodněním zamítavého stanoviska.

 

Vypracování projektu

  • Žadatel o vodovodní či kanalizační přípojku, který již technický podklad získal, si nechá na vlastní žádost u projektanta s oprávněním k této činnosti vypracovat projekt. Ten musí splňovat náležitosti, které odpovídají podmínkám uvedeným ve vyhlášce 131/2024 Sb. Vyhláška o dokumentaci staveb v platném znění, podmínkám provozovatele vodovodu nebo kanalizace a Plzeňským standardům. Zpracovatel projektové dokumentace je povinen si ověřit nadmořskou výšku v místě napojení.

    Součástí projektové dokumentace musí být:

    Pro vodovodní přípojku

  • technická zpráva,
  • výpočet potřeby vody dle ČSN 75 5455, případně výpočet potřeby požární vody dle ČSN 73 0873,
  • popis případných jiných zdrojů vody (např. domovní studna),
  • přehlednou situaci zpravidla v měřítku 1:500 (případně 1:1000) včetně zákresu přilehlých objektů a inženýrských sítí v místě křížení, či v souběhu,
  • podélný profil vodovodní přípojky,
  • vzorový příčný řez,
  • výkres složení vodoměrné sestavy,
  • stavební výkres vodoměrné šachty (v případě, že vodoměrná sestava není umístěna uvnitř nemovitosti),
  • technický podklad pro projekt vodovodní přípojky.

    Pro kanalizační přípojku 

    • technická zpráva,
    • výpočet produkce splaškových odpadních vod,
    • přehlednou situaci v měřítku 1:500 (případně 1:1000) včetně zákresu přilehlých objektů  a inženýrských sítí v místě křížení, či v souběhu,
    • půdorys v měřítku 1:50 (případně 1:100) včetně uvedení světlosti a materiálu přípojky a zakreslení revizních kanalizačních šachet, čistících kusů a případných ostatních objektů (zpětné klapky, odlučovače, lapače apod.),
    • podélný profil kanalizační přípojky,
    • stavební výkres revizní kanalizační šachty,
    • detail způsobu napojení přípojky na řad,
    • technický podklad pro projekt kanalizační přípojky.

     

    Vyjádření k projektu

    Následný postup závisí na lokalitě, kde má být příslušná přípojka realizována. V případě, že se jedná o napojení na vodovod či kanalizaci na území města Plzně, je třeba zpracovaný projekt doručit na Technický úřad Magistrátu města Plzně, Oddělení technických stanovisek se sídlem v Plzni, Škroupova 5. Tento úřad zpracuje tzv. vyjádření k záměru vodovodní nebo kanalizační přípojky, ve kterém jsou obsaženy případné podmínky veškerých správců městského majetku.

    Pokud se jedná o přípojky napojované na vodovody a kanalizace v jiných obcích, ve kterých je provozovatelem vodohospodářské infrastruktury společnost VODÁRNA PLZEŇ a.s., je nutno projekt, včetně technického podkladu k projektu vodovodní nebo kanalizační přípojky, doručit přímo na adresu VODÁRNY PLZEŇ a. s. v Plzni, Malostranská 2. Zaměstnanci VODÁRNY PLZEŇ a.s. zpracují vyjádření k záměru vodovodní nebo kanalizační přípojky, ve kterém jsou obsaženy případné podmínky a vyjádření k projektu.

     

    Rozdíl mezi přípojkou a řadem

    Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem.

    Kanalizační přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby nebo odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě. Kanalizační přípojka není vodním dílem.

    Podrobněji se těmito záležitostmi zabývá Zákon č. 274/2001 Sb. Zákon o vodovodech a kanalizacích.

     

    Žádost o povolení stavby přípojky

    Po získání souhlasného vyjádření k záměru vodovodní/kanalizační přípojky vydaného společností VODÁRNA PLZEŇ a.s. (pro přípojky realizované mimo území města Plzně) nebo Oddělením technických stanovisek Technického úřadu Magistrátu města Plzně (platí pro vodovodní a kanalizační přípojky realizované na území města Plzně), popřípadě po získání Rozhodnutí o povolení záměru vydaného stavebním úřadem, je-li toto na základě zákona č. 283/2021 v platném znění vyžadováno si zákazník na VODÁRNĚ PLZEŇ a.s., Malostranská 2, č. dv. 1, vyřídí vlastní realizaci vodovodní/kanalizační přípojky. Aby mohla být uzavřena smlouva o zřízení přípojky a vytvořena smlouva o dodávce vody a odvádění odpadních vod předloží zákazník Zákaznickému centru VODÁRNY PLZEŇ a.s. společně s projektovou dokumentací vodovodní/kanalizační přípojky i kopii výše uvedených dokumentů. Projektová dokumentace stavby bude předána příslušnému provozu VODÁRNY PLZEŇ a. s. k realizaci, případně ke kontrole stavby.

    Přesný termín realizace si zákazník dohodne přímo s příslušným pracovníkem provozu. Smlouva o dodávce vody a odvádění odpadních vod musí být potvrzena odběratelem před realizací přípojky respektive před osazením vodoměru.

     

    Měření vody

    Množství odebrané vody je zpravidla určeno podle vodoměru. Množství vody vypuštěné do kanalizace se většinou neměří. Platí zásada, že množství vody, které odběratel z vodovodu odebral, vypustí do kanalizace.

    Jestliže vodu dodanou vodovodem zčásti spotřebujete bez vypouštění do kanalizace a toto množství je prokazatelně větší než 30 m3 a Vy byste byli poškozeni účtováním stočného podle vodoměru, lze tuto situaci řešit osazením podružného vodoměru pro měření množství vody spotřebované a nevypuštěné tedy do kanalizace. Osazení podružného vodoměru se provádí na náklady vlastníka připojené nemovitosti a je třeba je předem projednat s provozovatelem kanalizace.

    U objektů sloužících k podnikatelským činnostem je součástí základní smlouvy na odběr vody a vypouštění odpadních vod také smlouva na odvádění srážkových vod odváděných z připojené nemovitosti.

     

    Vlastní zdroj vody

    Jestliže máte vlastní zdroj vody a voda z vlastního zdroje je přivedena do objektu a poté jako odpadní voda odváděna do kanalizace, je Vaší povinností uzavřít s provozovatelem Smlouvu na odvádění odpadních vod a to na základě měření vlastního zdroje vodoměrem (náklady na vodoměr a jeho instalaci hradí majitel nemovitosti) anebo na základě směrných čísel (36 m3/osoba).

    V případě, že budete využívat vodu z vlastního zdroje a dle potřeby i vodu z veřejného vodovodu je nutné, aby propojení na vnitřní instalaci nebylo v rozporu s §3 odst. 4 zákona č.274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a §15 odst. 3 vyhlášky Ministerstva zemědělství č.428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č.274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu, kde se uvádí: „ Vodovodní potrubí vodovodu se nesmí propojovat s potrubím užitkové a provozní vody a ani s vodovodním potrubím z jiného zdroje vody, který by mohl ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému.“  V praxi to znamená, provést si mezi instalací ze studny (vlastního zdroje) a instalací z veřejného vodovodu dva kulové uzávěry a mezi nimi tzv. „odnímatelný mezi kus“.

    Technické podmínky řadů

    Technické podmínky řadů se v Plzni řídí aktuálně platnými plzeňskými standardy, tato pravidla jsou zároveň považována za doporučení pro ostatní provozované lokality.

    Technické požadavky pro napojení vodovodních a kanalizačních přípojek

    Technické požadavky pro napojení přípojek najdete v následujcích dokumentech:

    Zajímá vás odvádění srážkových vod kanalizací?

    Způsob výpočtu množství srážkových vod odvedených do kanalizace bez měření upravuje § 31 prováděcí vyhlášky č. 428/2001 Sb. k zákonu č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu.

    Zajímají vás podmínky k využívání dešťové vody jako užitkové vody?

    Podmínky VODÁRNY PLZEŇ a.s. k využívání dešťové vody jako užitkové vody v objektech určených k trvalému bydlení (splachování WC, praní prádla, …)

     

    Certifikáty:

    Podporujeme: